Windjammer
– Livsmestringsprogram som reduserer utenforskap
Våre målgrupper er:
1) Unge som av ulike årsaker sitter fast hjemme og lever i utenforskap. Målet er å tilbakeføre dem til videregående opplæring eller gi de arbeidsforberedende trening.
2) Frafallsreduserende tiltak for unge som er i ferd med å gi opp videregående opplæring.
Rundt 70 000 unge er utenfor jobb og skole
30 % av elevene som starter på VGO har ingen formell kompetanse 5 år senere
Dette vil vi bidra til å endre – for 300 ungdommer i året.
«I en rapport fra 2014 beregnet Vista Analyse nåverdien for samfunnet av å flytte en ungdom fra et livsløp uten arbeid til et livsløp med arbeid i 35 år til 11,6 mill. kroner 2013-kroner» (Vista Analyse rapport nr. 2014/09). Oppjustert med veksten i grunnbeløpet blir dette 13,9 mill. 2020-kroner.
Windjammer til nå – tall og fakta
287 deltagere har gjennomført hele programmet medio mai 2021. Da vi startet rekrutterte vi majoriteten av deltakerne via sosiale medier, og gradvis har andelen rekruttert via Oppfølgingstjenestene i Fylkeskommunene og videregående skoler tatt over. NAV tiltak Oslo piloterte et samarbeid med oss høsten 2020, og vi jobber nå mot en langsiktig avtale med NAV.
8 Windjammer-program fra høst 2018-vår 2021. 2 programmer høsten 2021 og fra 2022 planlegger vi 6 programmer per år.
Fra 2021-2025 samarbeider Windjammer med NTNU og forsker (dok. Psykologi) Gunvor Marie Dyrdal om effektmåling av programmet.